سیستم مدیریت ناوگان

 

سیستم مدیریت ناوگان شامل وسایل نقلیه موتوری تجاری مانند اتومبیل، هواپیما (هلیکوپتر و غیره)، کشتی‌ها، کامیون‌ها و همچنین قطارهای راه‌آهن است. مدیریت ناوگان طیف وسیعی از توابع، ازجمله تعمیر و نگهداری خودرو، مخابرات خودرو (ردیابی و تشخیص)، مدیریت رفتار راننده، مدیریت سرعت، مدیریت سوخت و مدیریت ایمنی و بهداشت است.
سیستم مدیریت ناوگان خودرویی نسخه تکامل‌یافته سیستم‌های تشخیص موقعیت خودرو یا (AVL (Automatic Vehicle Location است. سیستم‌های FMS در حقیقت شامل سیستم AVL  به‌علاوه سنسورهای متنوع برای اندازه‌گیری شرایط محیطی در انواع خودروها می‌باشد. سنسورهای مورد استفاده در FMS عبارتند از:
  • سنسور سوخت
  • سنسور دما
  • سنسور وزن
  • سنسور فشار
  • سنسور شتاب
  • سنسور رطوبت
سامانه ردیاب ماهواره‌ای (Satellite Tracking System) را نیز می‌توان بخشی از سیستم مدیریت ناوگان در نظر داشت.
 
برای اطلاع از موقیت لحظه‌ای (24*7) وسیله نقلیه و یا موقعیت در بازه‌های زمانی مورد نظر، استفاده از سامانه‌های ردیاب ماهواره‌ای پیشنهاد می‌شود.
پیاده‌سازی سیستم مدیریت ناوگان به شبکه ارتباطی یکپارچه نیاز دارد. در برخی راه‌های ارتباطی که شبکه‌های موبایل پوشش ندارند، ماهواره یک گزینه ارتباطی پایدار برای این منظور بوده و همچنین ماهواره ثریا با استفاده از ابزارهای ارتباطی خود مانند T2M می‌تواند نقش مؤثری را در اجرای این سیستم داشته باشد.
ماهواره‌های موقعیت‌یاب (GPS, Glonass, Galileo, Beidou) تنها جهت شناسایی موقعیت کارآیی داشته و جهت انتقال داده‌های این ماهواره‌ها نیاز به بستر ارتباطی است که ماهواره ثریا یک بستر مناسب در مکان‌هایی که زیرساخت‌های زمینی (تلفن ثابت و موبایل) وجود ندارد، می‌باشد.